Lacatusu_on_Janak7_med.jpg

Constantin Lăcătuşu - Primul Român pe Everest

27 Mai 2009(SMS): Islanda PDF Imprimare Email

Azi la 14:30 am plecat din Reykjavik spre Groenlanda cu un avion Fokker 50 islandez. Am aterizat după două ore şi jumătate pe o pistă neasfaltată de pe coasta estică a Groenlandei. De aici spre nord 500km cu un alt avion, peste un lanţ de munţi impresionant, dincolo de Cercul Polar, cu intenţia de a ateriza la Constable Point.  Aici ne aştepta celebrul Twin Otter, special echipat cu tren de aterizare pe schiuri, pentru a ne duce mai departe pe un gheţar de la poalele munţilor Watkins - cei mai înalţi din Groenlanda. Din păcate, aterizarea la Constable Point a fost imposibilă datorită plafonului de nori extrem de coborât şi vizibilităţii zero. Piloţii au decis întoarcerea în Islanda.

Am ajuns înapoi la Reykjavik după multe goluri în aer şi în stomac dar întregi, aşa că mâine sperăm să călcăm din nou în Groenlanda, direct in Constable Point, la mai puţin de două ore de munţii Watkins. Ar trebui să ajungem în tabăra de bază în ziua următoare dacă norocul ne va surâde. În echipă mai sunt doi englezi, un scoţian, un italian şi un ecuadorian.