Lacatusu_med.jpg

Constantin Lăcătuşu - Primul Român pe Everest

2010-05-28 PDF Imprimare Email

Ieri o zi excelenta, cu stratul de alunecare pentru schiuri inca bun, soare, fara vint, cu temperaturi de -15C ziua si -25C noaptea. Nimic sustinut la urcare dar nici coboriri adevarate in cei 30km pe care am reusit sa-i facem . Coborirea este doar matematica, comparind cotele plecare sosire. Am ajuns la 18km de radarul Dye2. Astazi urmeaza o zi mai usoara.

N66grade29.205

V45grade54.257

O zi noroasa dar buna de mers, fara vint. Multe portiuni cu zapada tare si gheata, tocmai bune de schiat. Am facut 18 km avind mereu la orizont o tinta de etapa mult asteptata, radarul US DYE2, construit de americani in timpul razboiului rece si parasit imediat dupa dezintegrarea URSS. Dimineta Cornel imi spusese ca a visat sosirea noastra la radar, unde pe un biletel scria: “Ticu si Cornel, aici aveti doua sobite, una pe benzina si una pe motorina. In magazia alaturata prietenii vostri v-au lasat si benzina si motorina ca sa va incalziti”. Pentru a-i risipi lui Cornel aceste iluzii nu tocmai utile i-am zis ce am visat eu. O data ajunsi la radar am gasit urmatorul mesaj: “Dragi romani, bun venit in NATO si la radarul nostru antisovietic pe care l-am abandonat din motive de plictiseala. Daca doriti sa va incalziti, femeile sunt in frigiderul national de la subsol, raftul 2, in borcanul cu eticheta ‘muraturi beton’. Daca va e foame mincare gasiti la McDonalds. Acum si in Romania!”