Lacatusu_on_Antarctica3_med.jpg
Home [Toate ştirile] Newsflash Eco Greenland 2010 2 iunie 2010/ Tabara 30 Mai avem 17 km!

Constantin Lăcătuşu - Primul Român pe Everest

2 iunie 2010/ Tabara 30 Mai avem 17 km! PDF Imprimare Email
Am inceput sa ne grabim, trebuie sa ajungem cit mai repede la baza ghetarului, daca nu, singura sansa care ne ramine este sa ne pregatim pentru o portie de inot in apa de 0 grade adinca cel putin pina la git.
Temperaturile crescute din ultimele zile au topit fiordurile si au transformat accesul catre baza aeriana de la Kangerlussuaq intr-o mare de apa.
Suntem aproape de Dog Camp, un punct care ar trebui sa certifice finalul traversarii noastre si pe care sper sa nu-l gasim inghitit complet de apa. Urmind coordonatele sugerate de prietenul nostru de pe coasta estica, dr. Hans Chr.Florian Sorensen, care ne-a garantat ca asa vom evita cit de mult este posibil suvoaiele dezghetate, ar trebui sa putem fi acolo in citeva ore.
Ieri am intrat deja in aceasta zona lacustra si in timpul traversarii un pod de gheata s-a rupt sub schiurile mele. Ambele picioare au ajuns instantaneu intr-un amestec de gheata cu apa si sa te usuci la -5 grade a fost o experienta!
Am campat mai devreme ca sa putem pleca iar inainte de zori. La 2 noaptea am parasit Tabara 30, doar asa putem sa profitam de frigul noptii polare care mai mentine calota cit de cit buna pentru schiuri.
Ieri am facut 35 kilometri iar astazi avem pina acum aproape 30, obtinuti greu, cu trasee alese printre suvoaie de apa.

N67grade01.412
V48grade31.937