Lacatusu_on_Liskamm_med.jpg
Home TSARTSE 2012 2012-05-05 Yak Karka

Constantin Lăcătuşu - Primul Român pe Everest

2012-05-05 Yak Karka PDF Imprimare Email
Ieri, 4mai am urcat de la 42oo (am pus corturile in Yak Karka, salas sezonier pt iaci) pana la 5ooo cand vremea s-a schimbat iarasi brusc dar mai devreme ca de obicei.
Am montat pana la ora 2 cele 4 corturi. Vizibilitate zero, a nins toata dupaamiaza si aproape toata noaptea.
Azi 5 mai vremea este proasta de dimineata, ca si acum.
La ora 14, fortati de ninsoare si vant, toate cele 4 corturi erau montate. In 2 stau porterii, in celelalte 2 eu cu Goetz si Frank cu Holger. Vizibilitatea aproape zero.
A nins toata noaptea. Dimineata incepe prost ca si cea dinainte. Macar ieri am putut urca 4 ore, acum pare imposibil. Batul meu telescopic de 1,3o m intra tot in zapada
Porterii, desi blajini, dau semne de nervozitate. Nu au chef sa mearga orbeste prin ceata si zapada, pe o ruta destul de complicata carand 4o kg. Le dam dreptate dar nu o spunem. Pe la 9 se deschide o fereastra printre nori si putem descifra o ruta sinuoasa spre Dambush Pass peste versanti si culmi inzapezite, printre Tukuche Peak la stg (vest) si Dambush Peak la dreapta. Lasam porterii la corturi si plecam doar noi 4 incercand sa facem o poteca pt maine. Dupa o ora incepe sa ninga viscolit, continuam cam 2km si ne intoarcem la tabara cu un entuziasm dezintegrat. Revenim in corturi si ne mai incalzim, atat cat se mai poate in aceste cond
Cam asta e, doar o minune ne mai poate ajuta sa ajungem in Hidden Valley. Poate ziua de maine cu luna plina.